KahramanKart Genel Sorular


KahramanKart’ınız ile Kahramanmaraş toplu taşıma araçlarına binebilmek için, toplu taşıma araçlarında bulunan kart okuma cihazlarına KahramanKart’ınızı yaklaştırmanız ödeme için yeterli olacaktır.

İşleminiz anında gerçekleşerek, kullandığınız KahramanKart'ınızın tipine göre, belediye tarafından belirlenen ulaşım ücreti kartınıza yüklü bakiyenizden düşülür. Kart okuma cihazının, kartın okunmasını teyit eden ses ve yeşil yanan ışık aracılığıyla ulaşım ücretinin ödenmiş olduğu anlaşılır. Kartınızda kalan bakiyeyi de kart okuma cihazlarının ekranında görebilirsiniz.

Geçiş ücretinizi KahramanKart aracılığıyla hızlı, modern ve ekonomik bir şekilde ödemiş olursunuz. KahramanKart sayesinde bozuk para ile uğraşmadan, bilet temin edememe gibi sıkıntılar yaşamadan hızlı geçiş ve seyahat imkanına sahip olursunuz.

Kullan-At Bilet Kullanımı?

Kullan-At Biletiniz varsa, biletinizi toplu taşıma araçlarında bulunan kart okuma cihazlarına yaklaştırarak kullanabilirsiniz. Tüm yolculuk boyunca, kullandığınız Kullan-At Biletinizi yanınızda saklamanız gerekmektedir.

Şehrin ulaşım hatları üzerinde duraklara yakın noktalarda bulunan N Kolay ve KahramanKart bayileri ve KahramanKart İşlem Merkezi’nden temin edebilirsiniz.

Otobüs duraklarına yakın noktalarda bulunan N Kolay ve E-Kent bayileri, mini bankolar ve online yükleme yaparak Kahraman Kartınıza kolayca yükleme yapabilirsiniz.

Tam Kart’lar için 15 TL, İndirimli Kart’lar içinse 20 TL’ dir. Harcama yapabilmeniz için ayrıca yükleme yapmanız gerekmektedir.

KahramanKart’ına en az 10 TL, en fazla 100 TL yükleme yapabiliriz.

Tam Kart’ınızı süresiz kullanabilirsiniz.

İndirimli ve Serbest Kart’larınız ise 1 yıl süreyle geçerlidir. 1 yıl sonunda bağlı bulunduğunuz kurumdan (Meb, Lise vb.) almış olduğunuz belge ile KahramanKart İşlem Merkezi’inde vizenizi yenileterek İndirimli veya Serbest Kart’ınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Tam Kart’ınız var ise, sahibi bilinmediği için iptal ettiremezsiniz. Kaybolan ya da çalınan kartın içerisinde TL kalmış ise var olan bakiyeyi de kaybetmiş olursunuz.

İndirimli ve Serbest Kart’lar da ise KahramanKart İşlem Merkezi’nde dilekçe vererek kartınızın iptalini ve içerisinde bulunan bakiyeyi yeni kartınıza aktarılması talebinde bulunabilirsiniz.

Herhangi bir N Kolay veya KahramanKart İşlem merkezi’nden kontrol ettirebilirsiniz. Kartınız bir daha kullanılamayacak şekilde zarar görüş ise kart ücreti karşılığında yeniletebilirsiniz.

KahramanKart’ınızın süresi dolduğunda kart okuyucularda kullanmaya çalıştığınızda , kart okuyucular üzerinden uyarı verilmektedir.

KahramanKart’ınız ile birlikte KahramanKart İşlem Merkezi’ne başvurmanız gerekmektedir.

Evet, kartınızı aldığınız anda kartınıza yükleme yaparak hemen kullanabilirsiniz.

Yeni aldığınız ve ilk yükleme sırasında bir arıza sebebiyle kullanmadığınız durumda yenisi ile ücretsiz değiştirilmektedir.

Ancak, kartınızı kullanmaya başladıktan sonra oluşan arızalara yeni kart için kart ücreti alınmaktadır.

İndirimli, Serbest kart çıkarma işlemi yaklaşık 10 dakika, vize işlemleri 5 dakikadır.

Vize işlemleri kartınızın süresi bittiğinde uzatmasını sağlayan işlemdir. Tam Kartlar’ın süre sınırlaması olmamakla birlikte İndirimli ve Serbest Kart’lar 1 Yıl sürelidir.

İndirimli Kartlar kiosk dolum noktalarından, İndirimli ve Serbest Kart’lar Kart İşlem gişelerimizden vizeleme işlemi yapılmaktadır.

İndirimli ve Serbest Kart vizeleri, ilk başvurduğu tarihi ve son vize tarhihinen itibaren sistemsel olarak 1 yıl sonra yapılmaktadır.

Kiosk dolum cihazlarından İlkokul, ortaokul ve Lise öğrencileri vize işlemi yapabilirler.

Öğrenci Kartlar için 5 TL

Serbest Kartlar için 10 TL

Sanal Kart ile Dolum

Online Yükleme ile Dolum (Yapılan yükleme miktarına göre %5 işlem ücreti dahil edilir.)

Mobil/SMS ile Dolum (Yapılan yükleme miktarına göre %5 işlem ücreti dahil edilir.)

Anlaşmalı KahramanKart ve N Kolay bayilerinde nakit dolum

Minibanko (kiosk) nakit ve kredi kartı ile dolum

Sanal Kart ile Dolum, Mobil uygulamada üye girişi yapıldıktan sonra kart ekle butonu üzerinden KahramanKart sisteme eklenir. Kredi kartı veya banka kartında sanal karta yüklenecek para, bakiye yükle butonu ile KahramanKart’a aktarılır.

Online ve Mobil Yükleme ile Dolum, Web sitesindeki online işlemler menüsünde giriş yapıldıktan sonra para yükle butonuna tıklanır. Yükleme yapılacak KahramanKart bilgileri girildikten sonra kredi kartı bilgileri, Gsm girilerek dolum işlemi gerçekleştirilebilir.

Sms ile Dolum, Aralarında boşluk bırakarak MARAS, KAHRAMANKART NUMARASI, kartın arkasındaki son 2 haneden öneki 4 RAKAM ve yüklenecek tutarı (10 TL, 15 TL, 20TL, 25TL ve 30 TL) yazarak 3544’e SMS olarak gönderilerek yükleme gerçekleştirilebilir.

Kiosk Kullanımı

Tam Abonman : 1 adet vesikalık fotoğraf ve Kimlik fotokopisi

İndirimli Abonman : 1 adet vesikalık fotoğraf ve Kimlik fotokopisi

1 adet vesikalık fotoğraf ve kimlik fotokopisi

Açık öğretim öğrencilerinde , 1 adet vesikalık fotoğraf , SGK hizmet dökümü (güncel tarih) ve öğrenci belgesi (güncel tarihli)


Not: UKOME kararıyla aktif sigortası olan açık öğretim öğrencilerine indirimli abonman kart verilmemektedir.

Kişiselleştirilmiş abonman kartları, kart sahibi dışında kimse kullanamaz.

Kişiselleştirilmiş abonman kartlarla toplu ulaşım araçlarında aynı anda ikinci biniş yapılamaz.

Kart sahibi harici kullanımların tespit edilmesi durumda kart kullanıma kapatılır.

Fotoğraf baskısı silinen veya manyetiği bozulan kişiselleştirilmiş kartlar toplu ulaşımda kullanılamaz.

KahramanKart İşlem Mekezi’nden yapılmaktadır.

Talep edilen bölgenin nüfus yoğunluğu.

Talep edilen bölgedeki bayi sayısı yoğunluğu

Gerekli Evraklar; • Vergi Levhası • Oda Sicil Kaydı ve Faaliyet Raporu • İmza Sirküleri • İkametgah • Kaşe • Kimlik Kartı Fotokopisi • Vadesiz TL Mevduat Hesabı • Ticaret Sicil Gazetesi (Şirket ise) • Giriş Bedeli (700 TL)

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (65+ yaş, Engelli, Gazi, Gazi Yakını, Şehit Yakını)

Belediye

Emniyet

Jandarma

Askeri Personel (Er-Erbaş)

PTT

Orman Muhafaza

Zabıta

TUIK Personel

Sarı Basın Personel

Vazife Malulu

Devlet kurumlarında görev yapan vatandaşlar, kimlik kartı fotokopisi , görev yeri belgesi (kurum kaşeli) ve 1 adet fotoğrafla birlike Kart İşlem Merkez’lerinden şahsen başvurmaları gerekmektedir.